Ako riešiť nadváhu? Príbeh z mojej praxe…

Následok – nadváha! Príbeh z mojej praxe

Priatelia, to, že všetko je v hlave už dávno vieme, skoro všetci ovládame teóriu, ale čo potom v praxi? Máme preukázateľné dôkazy priberania, nadváhy, choroby a bolesti a celkovej nespokojnosti s telom, ktoré začínajú v rôznych oblastiach, kde chýba vyrovnanosť- harmónia.

Ak by sme vedeli čo dokážu spôsobiť naše negatívne myšlienky, mysleli by sme už len pozitívne.

No to je pekné a aj ľahko sa to hovorí, ale poďme do života – do praxe. Napíšem vám príklad z mojej praxe …

Neuvediem meno – klientka pri prvom stretnutí, rozpráva: „Musím so sebou niečo robiť, málo sa hýbem, bolí ma chrbát a za necelý rok som pribrala 20kg, cítim sa hrozne a nemôžem na seba ani pozerať.“ Ja len ticho počúvam ďalej… zatiaľ je to len info pre mňa a až potom sa pýtam: „Okrem toho, že „musíte“ schudnúť a boli vás chrbát je vám ešte niečo? – po fyzickej alebo psychickej stránke?“ Odpovedá: „Áno bolia má často kríže, mám problém s ľavým kolenom, zistili mi zníženú funkciu štítnej žľazy, beriem lieky doživotne a určite z toho tak priberám!“ Už sú to pre mňa informácie, ktoré mi dávajú význam. Už mi beží v hlave obraz – hmm problém v oblasti vzťahov + nedostatočná opora človeka a komunikácia. Pýtam sa ďalej: „Akú prácu robíte? Nie je potrebné hovoriť kde presne pracujete, stačí mi len v akej oblasti pracujete, ako beriete svoju prácu a čo ľudia okolo.“ Odpovedá: „Práca ma aj napriek stresom, ktoré tam zažívam baví, len keby šéf bol trochu normálnejší bolo by všetko OK.“ Pýtam sa: „A čo doma?“ Odpovedá: „Mám 2 deti, s deťmi je všetko v poriadku, v škole majú skvelé výsledky, ale vzťah s manželom už nie je ako niekedy, často sa hádame, nemôžem sa naňho spoľahnúť, no kvôli deťom to pretrpím . Celé je to zložité, máme úver, dom je jeho a aj keby som odišla, nemám kam ísť a chodiť po súdoch a s deťmi čo bude …nie! To si neviem predstaviť, radšej takto nech to ostane!“

Povedali by sme, štítna žľaza môže za to, že priberá. Ale ak by sme nazreli hlbšie a pýtali sa čo spôsobilo ochorenie štítnej žľazy? Prečo bolí koleno a kríže? Prečo mám problém s mužom a šéfom v práci? A ďalej… nazrime hlbšie… aký mám alebo mala som vzťah s otcom? S otcom som nemala/nemám dobrý vzťah lebo robil nám aj mame zo života peklo, pil a bol agresívny. Dostali sme sa k príčine – ako z toho von? PRIJAŤ a ODPUSTIŤ otcovi, pretože robil len tak ako najlepšie vedel a prečo to tak robil? Ak by sme to chceli rozoberať ďalej, tak je potrebné nazrieť do jeho detstva a našli by sme príčinu. Ale myslím si, že je zbytočné ísť do minulosti. Stačí prijať a odpustiť – precítiť to hlavne vnútorne, nie iba slova. A takto by sme vedeli pokračovať a rozoberať to do detailov aj ďalšie veci ako sú bolesti kolena, krížov…

Mnoho ľudí vidí len to povrchné čo sa už prejavilo na fyzickom tele a neuvedomujú si príčinu vzniku. Ešte k tomu nadávajú, že sa cítia zle a riešia to liekmi. Choroba, bolesť nie je nič zlé. Je to naopak v poriadku, je to signál, aby sme sa zastavili, zamysleli sa, že týmto smerom cesta nevedie. Je potrebné každú situáciu, ktorú berieme ako negatívnu – PRIJAŤ bez odporu a hlavne s pokorou ísť ďalej. Každá situácia, ktorá sa deje je o našom postoji k nej a má nás niečo naučiť. Preto je dôležite sa nad tým zamyslieť a až potom riešiť následky.

Predstavte si, ak by mňa ako trénerku nič nezaujímalo a tejto žene by som dala jedálniček a tréningový plán, čo by sa zmenilo? OK, možno na určitú dobu by schudla, ale nič by nepochopila a opäť by sa dostala do stavu predtým. Preto je pre mňa dôležité, aby si človek uvedomil príčiny a postupne s tým pracoval a popritom môžeme cvičiť a konzultovať stravu, ale hlavné je, aby človek nešiel stále po tej istej ceste, aby sa nesnažil svojou pevnou vôľou odstrániť následok. Kvôli tomu som napísala knihu Uvedomenie Sa, kde môžu ľudia (klienti) spoznať nielen mňa a moju filozofiu, ale uvedomiť si, že každý následok má svoju príčinu.

Za prácou osobného trénera je viac ako len cvičenie a strava. Je potrebná empatia, odosobnenie sa, nadhľad nad situáciou a pohľad zo strany pozorovateľa – tretej osoby. Ja to za vás nevyriešim, len vás nasmerujem, nepoviem vám konkrétne, aby ste to tak zmenili, pretože len vy sami viete ako. Ja vás len vypočujem a už len tým, že rozprávate nahlas si to uvedomujete. A nie je potrebné pre mňa študovať psychológiu, stačí si len sadnúť, úprimne počúvať a rozprávať. A práve takáto práca mi dáva zmysel.

Priatelia, prajem vám uvedomenie 🙂 

S pozdravom

vaša trénerka Veronika 

V prípade záujmu o konzultácie a cvičenia alebo o moju knihu Uvedomenie Sa, má prosím kontaktujte mailom na veronika.ocipova@gmail.com.  Moje pôsobisko je Prešov a Veľký Šariš.

Ak sa Vám článok páči, môžete ho zdieľať so svojimi priateľmi na Facebooku. Ďakujem