Ako životný štýl ovplyvňuje naše telo

Čím ďalej tým viac sa ma ľudia pýtajú na to, ako sa stravovať aby schudli, pribrali alebo si aspoň váhu udržali. Zaujímavé je, že keď sa ich opýtam ako sa stravujú doteraz, väčšina z nich vie ako sa zdravo stravovať a aj sa tak vo väčšej miere stravujú. Samozrejme nejaké tie detaily by sme vedeli upraviť, ale som presvedčená, že to nie je spúšťačom priberania. Na otázku aký pohyb majú väčšina z nich odpovedá, že pohybu majú dosť či už v práci, doma okolo detí, pravidelne cvičia alebo sa aspoň idú prejsť vonku. Čiže stravu a pohyb by sme mali, ale čo môže spôsobovať to, že človek aj napriek tomu priberá.

Často o tom píšem články, aj v mojej knihe Uvedomenie Sa, sa o tom dočítate, že to čo naozaj spôsobuje nadváhu nie je len náš spôsob stravovania a nedostatok cvičenia, ale predovšetkým to aké myšlienky, presvedčenia máme a aké pocity v nás vyvolávajú.  Myslím si, že práca trénera si vyžaduje viac ako len zadať jedálniček, tréningový plán, do toho prísnosť, tvrdú ruku nad klientom a myslieť si, že základom úspechu je tvrdá drina, prepínanie síl,  obmedzovanie určitého jedla či len motivácia. Priznám sa, že nemám bohatú prax, ale všímam si ľudí, ktorí ku mne prichádzajú, že takto sa pracovať nedá (aspoň mne osobne nie), preto som sa tak prirodzene  začala zaujímať aj o veci duchovného charakteru – ich oblasti života a pocity, ktoré to v nich vyvoláva.

Často pozorujem ako stres, osamelosť, pretrvávajúci hnev, problémy s kolegami v práci, rodinné vzťahy, minulé traumatické udalosti, finančné starosti, strach atď. môžu vyústiť až do priberania alebo rôznych chorôb.

Všetko to v nás vyvoláva stres, a všetci vieme, že stres pre nás nie je dobrý.

Poviete si, u mňa je všetko OK a aj tak sa necítim dobre! Ale je to naozaj tak?

Máte zdravé vzťahy vrátene pevnej sociálnej siete rodiny, priateľov, blízkych ľudí a kolegov?

Máte zdravý zmysluplný spôsob trávenia svojho času, či už pracujete mimo domu alebo nie?

Máte zdravý naplno vyjadrený tvorivý život, ktorý povzbudí vašu dušu?

Máte zdravý sexuálny život, ktorý vám umožní slobodne vyjadriť svoju sexuálnu stránku a preskúmať svoje fantázie?

Máte zdravý finančný život, ktorý zabezpečí základné potreby vášho tela a nie je zaťažený nadmerným finančným stresom?

Máte zdravé prostredie, bez toxínov, rizika prírodných katastrof, radiácie a škodlivých faktorov, ktoré ohrozujú vaše telo a zdravie?

Máte zdravý duševný a emocionálny život charakterizovaný optimizmom a šťastím, bez strachu, úzkosti, depresie a iných duševných problémov?

Máte zdravý životný štýl podporujúci telesné zdravie vrátane dobrej výživy, pravidelného pohybu, primeraného spánku a vyhýbaniu sa škodlivým látkam?

Odpovedali ste áno na všetky otázky a aj napriek tomu si myslíte, že sa necítite dobre? Tak potom sami seba klamete lebo nie je to možné!

Predstavte si, že všetky tieto oblasti života máte v harmónii, ako by ste sa cítili? 🙂

Je dokázané, že celková spokojnosť so životom aký máme vedie k uzdraveniu tela a váha sa sama upraví na svoju prirodzenú hmotnosť bez akéhokoľvek nútenia či obmedzovania.

Takže najprv je potrebné aby sme sa upokojili, preskúmali naše presvedčenia, myšlienky a následne aké pocity v nás vyvolávajú a tak riešili stravovanie a pohyb. Aj keď ja si myslím, že ak si človek uvedomí to ako premýšľa, aké ma presvedčenia, tak potom automaticky vie aká strava mu vyhovuje a vyživuje telo správne a takisto aj vyberá najvhodnejší pohyb pre seba. Pretože sa človek začne riadiť svojou vlastnou intuíciou a to je tá správna cesta pre každého z nás.

Priatelia prajem vám aby každý z vás načúval svojej vlastnej intuícii 🙂

S pozdravom

Vaša trénerka Veronika