Úspech vs. zdravie

Úspech vs. zdravie. Určite ste aj vy boli v takej situácii, kedy ste niečo robili až na úkor zdravia. Či už ide o školu – skúšky, alebo prácu (ak neprídete firma skrachuje), alebo niečo iné, kde ste zdravie menili za úspech, peniaze a pod.

Hovorím si – človek prežije veľa. Áno prežila som, v tej chvíli áno, ale čo neskôr? O tom budem dnes písať, pretože je to téma, o ktorej nie každý chce hovoriť.

Vždy som sa čudovala, keď moje spolužiačky z výšky pre skúšky nespali, pili len energy drinky, kávy, možno aj niečo iné. Jednoducho som ich nechápala. Kvôli skúškam si ničiť zdravie. Nikdy som to nerobila a teraz s týmto rozumom by som už asi ani výšku neštudovala (nemám rada slovo musím 🙂 ) Lenže o čom vlastne chcem písať.

14641967_10206140449025020_6177047082465344796_nV mojej diplomovke som pred pár rokmi písala o motivácii, konkrétne o prehnanej motivácii športovcov a dnes som si na to spomenula. Písala som o tejto téme a sama som sa tým neriadila. Vtedy som ešte súťažne (zažrato) robila armwrestling. Myseľ nastavená len na medailu, víťazstvo, úspech. Nič iné som si nepripúšťala. Hlava chcela a telo muselo – nevládalo. V podstate sa to dá prirovnať k tej škole a skúškam. Čiže na úkor zdravia. Športovci vedia o čom píšem. Uznanie je jedna z veci, ktoré chce veľa ľudí vo svojom živote dosiahnuť. Tiež medzi nich patrím, dáva mi to zmysel života. Lenže až teraz, keď človek isté ciele dosiahne, zistí, že je pekné mať titul, medailu, článok v novinách, niekto vám gratuluje a niekto závidí. Je to super pocit, ale krátkodobý pocit. Je to ako s drogami. Raz ochutnáte, cítite sa skvelé a chcete zas a zas. Ak to nemáte automatický máte zlé obdobie, ak to máte ste TOP a chcete byť ešte viac TOP! Idete bezhlavo za svojim cieľom, problémy a prekážky beriete ako motiváciu napredovať ešte viac. Lenže presne tu v tomto bode si málokto uvedomuje otázku – aké mám zdravie? cítim sa šťastný/á ? Či toto všetko robím len pre niekoho, pre niečo, zväčša pre peniaze, medailu, titul. Nikdy by sme nemali zabúdať na to najdôležitejšie a to naše zdravie. Zdravie máme len jedno a ak počas tých rokov, kedy sa ženieme za úspechom … si svoje zdravie nestrážime, tak ono si to všetko zapamätá a raz nám to vráti aj s úrokmi.

Počas rokov som si všímala rôznych športovcov a hlavne tých, ktorí boli na stupni víťazov. Krásny pohľad, keď niekto vyhrá, každý tlieska, gratuluje, fotí vás, máte milión lajkov na FB, ale nikto nevidí, čo všetko ten človek kvôli tomu obetoval. Dám vám príklad seba. Stojím tam na stupni víťazov, počujem slovenskú hymnu , foťáky, blesky, a ja s boľavými rukami ledva držím víťazný pohár v ruke. Nikto nevie, že pred 3 dňami som z pretrénovania dostala svalovú horúčku a 40 teploty. Nadopovaná tabletkami si užívam ten skvelý pocit víťazstva úspechu nad svojim vlastným zdravím. Takéto stavy boli bežné aj u iných športovcov.

Nechcem tu písať všetko len to zlé čo sa mi v športe stalo. Prevažne boli aj šťastné chvíle fakt také tie úprimne šťastné, kedy som si to fakt ako športovkyňa užila 🙂

To všetko čo človek vidí len navonok – úsmev, uznanie, úspech, víťazstvo je o tom, kto čo a koľko preto obetoval. Niekto obetuje vzťah, niekto sa zadĺži … a niekto obetuje zdravie.

Všetko sa dá! Môžeme športovať, môžeme vyhrávať, môžeme byť aj na stupni víťazov, mať uznanie, medaily, tituly, všetko môžeme, ale dá sa to aj keď nejdeme na úkor zdravia. Ono v podstate keď si to tak vezmeme, zmyslom toho celého nášho života je aby bol človek šťastný. Tým pádom ak je človek šťastný je aj zdravý. Ak je človek zdravý, môže si plniť svoje ciele a sny. Ak si plníme svoje ciele a sny sme šťastní 🙂 Hovorím o takomto  dlhodobom šťastí, kedy si to čo robíme užívame, či už ide o šport, školu, prácu, vzťahy a pod.  Všetko vieme ovplyvniť, ale ak raz stratíme to najcennejšie čo máme a to zdravie, tak už ťažko naozaj ťažko vieme vrátiť naspäť čas. Ľudia, ktorí sa zaoberajú meditáciami podrobnejšie, ľudia, ktorí poznajú sami seba tak, myslím si, že ich úroveň myslenia môže ovplyvniť ich zdravie. Ale veľká väčšina bežných ľudí toto práve nevie, ani ja to neviem. Ja (už teraz) len viem, že všetko čo sa vykonáva na úkor zdravia je zlá voľba.

Čokoľvek čo robíte, robte tak aby ste boli šťastní 🙂

Vaša trénerka Veronika

14203350_10205855480100975_391176245852972370_n

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Táto webová stránka používa Akismet na redukciu spamu. Získajte viac informácií o tom, ako sú vaše údaje z komentárov spracovávané.